Innowacyjne szkolenie dla urzędników

W dniach 28-30.01.2019 w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie odbyło się pilotażowe szkolenie „Techniki i narzędzia w pracy z osobą skazaną/opuszczającą jednostkę penitencjarną” w ramach innowacji społecznej pn. „WOLNOŚĆ BEZ BARIER”.

Szkolenie było prowadzone przez Monikę Skrzetuską – autora innowacji/prezesa Fundacji Tulipan oraz Maję Wencierską – psychologa/coacha/trenera.
Istotną rolę w szkoleniu miał udział byłych skazanych, którzy w niesamowity sposób przedstawili swoje świadectwa, a następnie przez kilka godzin rozmawiali z przedstawicielami urzędów. W trakcie szkolenia został wyświetlony film „WOLNOŚĆ BEZ BARIER”.

W szkoleniu uczestniczyło 15-stu urzędników pracujących w zachodniopomorskich urzędach (w tym w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie).

Program szkolenia obejmował:
1. Działania naprawcze realizowane przez Fundację Tulipan – jako przykład dobrych praktyk w zakresie pracy ze skazanymi/byłymi skazanymi.
2. Pasja, motywacja, wiedza, praktyka – dlaczego są tak ważne w pracy z skazanymi/byłymi skazanymi?
– Teoria, a praktyka. Czy resocjalizacja istnieje?
3. Człowiek i jego rola w procesie zmiany.
4. Urzędnik cały dzień pije kawę? Złodziej zawsze będzie kradł? Stereotypy – skąd się biorą?
5. Praca i jej wpływ na proces resocjalizacji i readaptacji społecznej skazanych/byłych skazanych.
6. Specyfika procesu komunikacji z osobą skazaną/byłym skazanym.
7. Nastawienie i system przekonań w kontakcie z osobą skazaną. Rola przekonań w pracy doradcy zawodowego.
8. Narzędziownia doradcy – techniki zwiększające efektywność i satysfakcję w pracy z osobą skazaną.
9. Trudne sytuacje w komunikacji z klientem zirytowanym, zdenerwowanym.
10. Świadectwo mojego życia, czyli „Nim kogoś ocenisz, poznaj jego historię.”
11. Moja zmiana, moja pasja, moje cele – kto i co miał/ma na nie wpływ?
12. Stygmatyzacja? Czy istnieje? Jak sobie z nią radzę? Czy mam na nią wpływ?
13. Wolność bez barier – czy jest możliwa?

Atmosfera szkolenia była wspaniała. Urzędnicy wykazali się wiedzą, wrażliwością, empatią i otwartością.
Pracownicy urzędów sygnalizowali nam, że dzięki szkoleniu ich spojrzenie na osoby skazane diametralnie się zmieniło. Kolejnym etapem innowacji są działania zakładające pracę z zakresu poprawnej komunikacji ze skazanymi (angażując wyszkolonych urzędników w działanie).